KUNINKAANTIE

27.08.2026 klo 06:45, Siuntion seutu

700 vuotta vanha Kuninkaantie yhdisti Turun Viipuriin. Tällä retkellä sinulla on mahdollisuus kokea osa tästä reitistä. Kuninkaantie kulki kirkosta kirkkoon, ja vaan muutamassa paikassa aina meren rannalla kuten Inkoon keskustassa.

Suitian linnan, Siuntio, Erik Fleming rakensi 1540-luvulla Kirkkojoen laaksoon Suitian kivisen kartanolinnan päärakennukseksi tilalleen. Tähän aikaan kartanolla oli jopa oma satama meren rannalla Pikkalan joen suulla. Suomen ensimmäinen rautaruukki on perustettu Suitian maille. Gustav Vasa yöpyi linnassa 1555 kun hän kulki Kuninkaantietä pitkin.

Auktorisoitu Kuninkaantie-oppaamme liittyy ryhmän kanssa mukaan Suitian linnan opastuksen jälkeen.

Jatkamme matkaa Kunkinkaantietä pitkin Sjundbyn linnalle. Sjundbyn linnan, Siuntio , Sjundbyn kartanon historia tunnetaan vuodesta 1417. 1560-luvulla Kustaa Vaasan tallimestari Jakob Henrikinpoika rakennutti paikalle harmaakivisen linnan, joka on ehtinyt historiansa aikana kuulua monelle aatelissuvulle. Tunnetuin omistaja oli Sigrid Vaasa, Ruotsin kuninkaan Eerik XIV:n ja Kaarina Maununtyttären tytär, joka emännöi linnaa vuosikymmenien ajan. Adlercreutzin suku on hallinnut tilaa viimeiset 300 vuotta lukuun ottamatta Porkkalan vuokra-aikaa 1944-56.Tutustutaan linnan ympäristöön.

Tutustutaan linnan ympäristöön. Ja sieltä matka jatkuu kohti lounasta Lill-Bredsin tilalla.

Lill-Breds, Inkoo , Lounas nautitaan Lill-Bredsin Bärgård & cafe maatilalla. Ennen aikaa Lill-Breds oli majatalo missä oli mahdollista pitää taukoa matkan aikana. Nykypäivänä Gustav ja Jenny Hilden ylläpitää marjatilaa ja kahvila toimintaa. Voi ostaa mukaan marjoja ja muita herkkuja.

Fagervikiin ruukki, Inkoo. Lounaan jälkeen matka jatkuu kohti Fagervikiin ruukkia. Tutustutaan ruukkiin ja käydään myös kirkossa. Kirkko on yksi Suomen harvoja yksityisomistuksessa olevia kirkkoja. Ruukin korkeuserot vaativat hyvää kävelykykyä.

Tutustumisen jälkeen nautitaan iltapäivä kahvista ja kanelipullasta Fagervik kahvilassa. Fagervikin jälkeen kännymme takaisin kohti Inkoon keskustaa. Inkoon keskusta on meren äärellä. Ryhmälle voi järjestää vapaata aikaa tutustua kylään, käydä maisemaportaat missä näkee meren yli tai kirkon opastus.

Retkessä on kävelyä, joten se ei sovi liikuta esteiselle.

Matkan hinta

Aikuiset 119€
Sisältää oheisen ohjelman mukaiset palvelut

Kuljetus (reitti ja aikataulut)

Pysäkki Lähtö Saapuminen
Lauhamon Tallit, Keskikatu 20 Sastamala klo 06:45 -
Vammala Linja-autoasema, Sastamala klo 07:00 -
Nokia, Pirkkalaistien pikavuoro pysäkki, Nokia klo 07:35 -
Tampere, Keskustori, Vanhan kirkon pysäkki, Tampere klo 08:00 -